Ödev yaptırma sitesi Genel Solidworks’teki ödev ve özel işlerinizi yapıyoruz

Solidworks’teki ödev ve özel işlerinizi yapıyoruz

 

Solidworks’te istediğiniz herhangi bir işi ODTÜ Boğaziçi gibi seçkin üniversite mezunları tarafından yapılır.

Solidworks ile neler yapılabilir bunlarla ilgili kısa bir bilgi verelim.

 

SolidWorks yenilikçi, kullanımı kolay, Windows için hazırlanmış 3 boyutlu tasarım programıdır. SolidWorks her türlü makine, tesis, ürün tasarımında kullanıcıya Windows’un kolaylıklarını kullanarak hızlı bir şekilde çizim yapmasını sağlar.

SolidWorks parasolid prensibinde çalıştığı için kullanıcıya, tasarımın her aşamasında müdahale şansı vererek, modelin boyutlarının, ölçülerinin ve ayrıntılarının
istenilen şekilde değiştirilmesi imkanı vardır, saniyelerle ölçülebilecek zaman dilimlerinde teknik resim ve montajların yapılmasını sağlar. Feature tree (tasarım ağacı) ile yapılan işlemlerin sıraları ve yapıları değiştirilebilir. Üstelik yapılan değişiklikler sonucu varsa yapılmış olan montaj ve teknik resim anında güncelleşir. Böylece kullanıcıya teknik resimde veya montajda parçaya müdahale edebilme şansı doğar.
SolidWorks 2000’de ‘’smart mate’’ (akıllı montaj) adlı uygulama son derece hızlı montaj yapılmasını sağlar. Bunun dışında sac parçaların açılımını yaparak uzama miktarları hesaplanabilir. Ayrıca katı objeler kullanılarak kesme, yırtma veya şekillendirme işlemleri yapılabilmektedir. Yapılmış olan tüm bu işlemleri IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, parasolid dosyalarından kayıt veya transfer yapılabilir.

Benzer Programlar Varken Neden Solid Works? SolidWorks şu andaki CAD programları arasında kullanımı en kolay olan programdır. Ayrıca bünyesindeki ‘’Hole wizard ‘’(delik sihirbazı ) ile metrik veya inch, havşalı veya faturalı tüm delikleri oluşturarak montaj ve tasarımda hızlılığı sağlar. Yine montajlara hareket verebilir, bu hareketlere çarpma kontrolü ‘’Collision Detection’’ yapalabilir, böylece tasarlanmış parçanın prototip maliyeti sıfıra indirilmiş olur. Tüm bu işlemler sonucu oluşturulan dosyaların büyüklükleri diğer programlara nazaran çok daha az yer kaplamakta ve açılım işlem zamanları çok kısa sürede olmaktadır. Montajların çok büyük olması bu özelliği etkilemez. Tasarımlarda foto gerçekçi görüntüler oluşturulabilir ve animasyonlar yapılabilir. Ayrıca SolidWorks bir çok çözüm olanağına sahiptir. Bir kaç örnek vermek gerekirse ; CAMWorks ile parça veya kalıbın takım yolları çıkarabilir, COSMOS/Works ile mukavemet analizleri yapılabilir, ToolBox ile standart makine ve kalıp elamanları kullanılabilir.
CAMWORKS : Parçaların otomatik işlem tanıtımıyla birkaç dakikada takım yolu çıkartabilir. Ayrıca takım yolları kontrol kütüphanesinde kontrolör tiplerine uygun formda çıkarılmaktadır.
COSMOS/WORKS : Montajlar dahil parçaların mukavemet, flambaj, ısı transferleri analizleri yaparak optimizasyon analiziyle parçayı boyutlarında belirlenmiş mukavemet değerlerine göre değişiklikler yapar. (2)
Sonuç olarak SolidWorks 3 boyutlu tasarım için ideal çözümdür. Kısaca SolidWorks aşağıdaki özellikleri bir arada bulundurmaktadır.
Tasarım
• Katı modellerin avantajlarını kullanarak kolayca ve hızlı şekilde tasarım yapabilme imkanı sağlar.
• İstenildiği anda ölçü değiştirerek tasarımı kolayca düzeltebilme imkanı sağlar.
• Parça tasarımında diğer parçalara bağlı ölçü verebilme imkanı sağlar.
• Feature Tree (Tasarım Ağacı) sayesinde yapılan işlemlerin sırasını değiştirebilme imkanı sağlar.
• Nesne kütüphanesi ile sıkça kullanılan unsurları tekrar tekrar kullanabilme imkanı sağlar.
• Windows’ta kullanılan sürükle-bırak, kes-yapıştır uygulamaları SolidWorks’te de aynı işlevleri yürütür. Örneğin control tuşuna basarak bir unsuru bir yerden bir yere veya bir dosyadan başka bir dosyaya taşıyabilme.
• Bir parçadan değişik boyutlardaki konfigürasyonlarını Excel’de bir tablo oluşturarak otomatik olarak oluşturabilme imkanı sağlar.
• Sürükle-bırak tarzı ile tasarımın imalata hazır teknik resimlerini otomatik olarak oluşturabilme imkanı sağlar.
• Tasarımın herhangi bir anında yapılan değişikliklerde, teknik resimlerin otomatik olarak güncelleşmesi, istenirse teknik resimde yapılan değişikliklerde parçanın veya montajın güncelleşmesi imkanı vardır.
• Karmaşık sac parçaların açılımlarını elde eder. Saclar ister düz ister konik olsun SolidWorks’te açılımlarını elde edebilme, otomatik olarak teknik resmini çıkarabilme imkanı sağlar.

Montaj
• Binlerce parçadan oluşan montajlar yapabilme imkanı sağlar .
• Smart Mate”(Akıllı Montaj) adı verilen bir uygulama ile montaj parçalarını yerleştirirken (snap to fit) yakala-oturt özelliği ile daha hızlı bir şekilde montaj yapma imkanı sağlar.
• Montaj parçalarını, dinamik hareket mekanizmalarının çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
XIV
• “Collision Detection”(Çarpma Kontrolü) ile montaja dinamik bir hareket verildiği zaman çakışan parçaların olup olmadığını görme imkanı sağlar.
• “Lightweight”(hafif yükleme) adı verilen bir sistem ile yüklü montaj dosyalarını daha hızlı bir şekilde açabilme imkanı sağlar.

Data Aktarımı
• SolidWorks mevcut CAD yatırımlarını korumak üzere, hemen hemen pazardaki tüm mekanik CAD ürünleri için data aktarım modüllerini birlikte verir. Aşağıdaki formatlarda CAD datası uzantılarını okuması mümkündür.

IGES SAT
DXF STL
DWG VDA
SAT PARASOLID

Photoworks
• SolidWorks ile çizilen 3 boyutlu ürünlerin, montajların FotoRealistik görüntülerini elde etmek için kullanılan bir modüldür. Presentasyonlara, tekliflere eklenebilecek bu görüntüler ürünlerin daha iyi sunulmasını sağlayacaktır.
Featureworks
• Standart data çeviricileri ile gelen bilgiler parçayı parametrik şekilde kullanılmasını sağlayamaz. Parametreler çizilen CAD sisteminden bir diğerine geçirilemez. Bu yüzden parça üzerinde “şöyle nasıl olurdu?” sorusu için değişiklikler yapmak pek kolay olmaz. Bunun yapılabilmesi için parçanın tekrardan yapılandırılması, transferde kaybedilen bilgilerin bir sistem, bir algoritma ile tekrardan oluşturulması gerekir. İşte FeatureWorks bu işlemi yapar. Dışardan gelen CAD datasını analiz eder ve parçayı extrude, revolve, cut, fillet işlemlerinden oluşan bir yapı ile oluşturur.

Solidworks Animator
• SolidWorks Animator, SolidWorks’ e entegre edilmiş, SolidWorks’un içinde çalışan bir animasyon programıdır. Dosya transferi veya dosya dönüşümüne gerek yoktur. Hızlı ve kolayca SolidWorks ortamında animasyonlar oluşturur.

• Bunlar; dinamik olarak montaj hareketi, montajları açma veya kapama animasyonları ve döndürülebilir animasyonlar olabilir. Bu animasyonlar istenirse AVI formatında kaydedilebilir. Böylece Windows yüklü her bilgisayarda seyredilebilir.

whatsapp: 05358748872

odevmerkezi2000@gmail.com

 

Related Post

Kastamonu ÜniversitesiKastamonu Üniversitesi

Kastamonu Üniversitesi Kastamonu Üniversitesi Zekirdekçiler gençler buyrun Kastamonu Üniversitesi’ni Kazananlar Tanışma Topiği yeni mi kazandın? Kastamonu ünimyo Inşaat Bölümünü Kazananlar Hacettepe üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi Kastamonu Üniversitesinde Yoklama Kastamonu üniversitesi

Uludağ ÜniversitesiUludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi öğrencisiyim ödevim var, projem var, tez yazdırmam lazım, tez düzenlemesi yapmam lazım, tez konusu seçmem lazım diyen öğrencilere akademik destek verilir. Ödev yaptırmak, proje hazırlatmak, tez yazdırmak istiyorum